Archive

Junior A Championship 2013
Group Stage
Ferbane 1-8 0-10 Daingean
Daingean 2-20 0-5 Gracefield
Clonmore Harps 1-9 0-6 Daingean
Daingean 2-9 1-9 Clara
Daingean 1-22 0-5 Ballycumber
Daingean 1-15 0-0 Rhode
Quarter Final
Ballycommon 3-10 3-9 Daingean (AET)
Semi Final
N/A
Final
Tullamore 2-14 2-5 Birr


Junior A Championship 2012
Group Stage
Daingean 1-12 1-11 Ballycommon
Daingean 2-22 0-7 Ballycumber
Kilcormac/Killoughey 1-11 1-7 Daingean
Daingean 1-14 0-5 Clara
Daingean 2-12 0-4 Gracefield
Tullamore 1-8 to 0-6 Daingean
Quarter Final
Daingean 0-8 0-7 Clonmore Harps
Semi Final
Kilcormac/Killoughey 0-15 0-6 Daingean
Final
Kilcormac/Killoughey 1-10 0-8 Clara


Junior A Championship 2011
Group Stage
Daingean 2-19 1-5 Ballycommon
Cappincur 1-13 0-8 Daingean
Daingean 0-11 1-6 Kilcormac/Killoughey
Daingean 2-12 3-9 Clara
Daingean 2-11 0-10 Ballycumber
Quarter Final
Daingean 1-9 2-3 Tullamore
Semi Final
Daingean 2-7 2-2 Kilcormac/Killoughey

Final
Cappincur 1-9 1-4 Daingean


Junior A Championship 2010
Group Stage
Daingean 2-6 1-5 Tullamore
Daingean 3-13 0-5 Ferbane
Daingean 1-14 3-3 Ballinagar
Clonmore Harps 2-6 0-10 Daingean
Daingean 2-16 0-6 Shamrocks
Quarter Final
N/A
Semi Final
Clonmore Harps 2-11 0-8 Daingean

Final
Clonmore Harps 1-10 0-10 Shamrocks


Junior A Championship 2009
Group Stage
Kilcormac/Killoughey 2-13 Daingean 1-12
Daingean 2-12 Ballycumber 0-7
Daingean 1-13 Ballinagar 0-6
Quarter Final
Daingean 0-19 Ferbane 0-6
Semi Final
Daingean 1-09 Kilcormac/Killoughey 1-10

Final
Durrow beat Kilcormac/Killoughey


Junior A Championship 2008
Group Stage
Daingean 0-9 Edenderry 0-6
Daingean 0-12 Ballycumber 0-7
Daingean 1-6 Cappincur 0-9
Quarter Final
Rhode 2-13 2-7 Daingean
Semi Final
Rhode beat Cappincur
Final
Rhode 1-13 2-7 Durrow


Junior A Championship 2007
Group Stage
Daingean 1-13 Ballycumber 1-7
Daingean 0-15 St. Rynaghs 0-4
Daingean 1-13 Edenderry 0-6
Quarter Final
Daingean 1-9 Ferbane 1-7
Semi Final
Daingean 1-15 Edenderry 0-5
Final
Clara 5-9 Daingean 4-7


Intermediate Championship 2006
Group Stage
Daingean 0-6 0-9 Durrow
Daingean 1-4 0-9 Tullamore
Daingean lost to Walsh Island
Demotion Play Off
Daingean drew with Rhode
Daingean drew with Kilclonfert
Daingean beat Rhode
Daingean lost to Kilclonfert
****Daingean demoted to Junior A****
Final
Tubber 1-11 1-8 Raheen


Intermediate Championship 2005
Group Stage
Daingean 0-6 0-7 Clonbullogue
Daingean 1-5 0-12 Ballyfore
Daingean lost to Walsh Island
Quarter Final
N/A
Semi Final
N/A

Final
St. Rynaghs beat Walsh Island


Senior Championship 2004
Group Stage
Daingean lost to Erin Rovers
Ferbane 2-12 0-7 Daingean
Shannonbridge 3-8 0-9 Daingean
St. Brigids 1-16 0-7 Daingean
Bracknagh 3-7 to 0-9 Daingean
***Daingean relegated to Intermediate***
Quarter Final
N/A
Semi Final
N/A

Final
Rhode 3-12 1-5 Gracefield


Senior Championship 2003
Group Stage
Doon 2-17 2-12 Daingean
Ferbane 0-18 1-8 Daingean
Daingean lost to Edenderry
Daingean 1-13 2-10 St. Brigids
Quarter Final
N/A
Semi Final
N/A

Final
Clara 1-9 1-7 Rhode


Intermediate Championship 2002
Group Stage
Erin Rovers 0-14 1-5 Daingean
Daingean beat Killeigh Raheen
Daingean beat Walsh Island
Quarter Final
Daingean beat Clara
Semi Final
Daingean drew with Ballinamere/Durrow
Replay: Daingean beat Ballinamere/Durrow
Final
Daingean 1-11 Clonbullogue 2-7
***Daingean Promoted to Senior***


Intermediate Championship 2001
Group Stage
Clara 3-7 Daingean 1-6
Daingean 1-12 Ballyfore 1-10
Daingean 0-12 Killeigh/Raheen 2-6
P/O: Daingean 1-5 Killeigh/Raheen 0-6
Quarter Final
Daingean 1-8 St.Rynaghs 1-7
Semi Final
Daingean 1-16 Ballinamere/Kilbride 5-4
Replay: Daingean 3-11 Ballinamere/Kilbride 2-7
Final
Ballyfore 3-6 Daingean 0-9


Senior Championship 2000
Group Stage
Daingean lost to Tullamore
Gracefield 3-12 1-7 Daingean
Doon 2-14 2-5 Daingean
Clara w/o Daingean scr.
Shamrocks w/o Daingean scr.
***Daingean relegated to Intermediate***
Final
Tullamore 1-9 0-10 Shamrocks


Senior Championship 1999
1st Round
Rhode 2-12 0-3 Daingean

Final
Tullamore 1-9 0-10 Shamrocks


Senior Championship 1998
1st Round
Ballyfore 3-9 1-7 Daingean

Final
Rhode 0-11 1-4 Edenderry


Senior Championship 1997
1st Round
Edenderry 2-15 Daingean 2-7

Final
Edenderry 1-15 1-14 Ferbane


Senior Championship 1996
Group Stage
Tubber 1-14 Daingean 1-8
Clara 4-16 Daingean 0-9
Ferbane 1-16 Daingean 0-4
Rhode 3-12 Daingean 1-4

Final
Shannonbridge 1-11 0-12 Tullamore


Senior Championship 1995


Senior Championship 1994
1st Round
Daingean 1-11 Cappincur 1-3
Quarter Final
Shannonbridge 2-15 Daingean 1-5

Final
Ferbane 0-10 0-8 Shannonbridge


Senior Championship 1993
1st Round
Daingean 1-13 Tullamore 0-12
Quarter Final
Daingean 1-11 Kilcormac/Kill 0-10
Semi Final
Clara 3-12 Daingean 2-8

Final
Clara beat Ferbane


Senior Championship 1992
1st Round
Cappincur 2-10 Daingean 0-10

Final
Ferbane 2-7 1-9 Tullamore


Senior Championship 1991
Group Stage
Kilcormac/Killoughey 1-10 Daingean 1-9
Daingean 0-11 St. Rynaghs 0-7
Tullamore 0-10 Daingean 0-7

Final
Clara 3-7 1-6 Gracefield

***Daingean Reinstated to Senior at County Board Meeting***


Senior Championship 1990
Group Stage
Sarsfields 1-8 1-4 Daingean
Tullamore 0-19 0-1 Daingean
St. Carthages 3-13 0-5 Daingean
Rhode beat Daingean by 3 pts.
Clara beat Daingean
Quarter Final
N/A
Semi Final
N/A

Final
Ferbane 5-9 1-6 Gracefield

***Daingean Failed to fulfill relegation P/O v Tubber---Relegated to Senior B***


Senior Championship 1989
Group Stage
Kilcormac/Killoughey beat Daingean
Edenderry drew with Daingean
Daingean beat St. Carthages
Ferbane 4-10 1-8 Daingean
Quarter Final
N/A
Semi Final
N/A

Final
Ferbane 3-14 1-9 Rhode


Senior Championship 1988
Group Stage
Edenderry 2-9 0-5 Daingean
Daingean 1-8 0-7 Walsh Island
Daingean 1-11 0-10 Kilcormac/Killoughey
Clara 1-9 0-8 Daingean
Quarter Final
N/A
Semi Final
N/A

Final
Ferbane beat Tullamore


Senior B Championship 1987
Group Stage
Daingean 0-11 0-2 St. Johns
Daingean beat Erin Rovers
Daingean beat St. Rynaghs
Daingean beat Ballycommon
Quarter Final
N/A
Semi Final
N/A

Final
Daingean 0-11 0-7 St. Johns
***Daingean Promoted to Senior***


Senior Championship 1986
First Round
Bracknagh 0-7 0-5 Daingean
Quarter Final
N/A
Semi Final
N/A

Final
Ferbane beat Kilcormac/Killoughey


Senior Championship 1985
First Round
Bracknagh 0-6 0-4 Daingean
Quarter Final
N/A
Semi Final
N/A

Final
Edenderry 1-7 0-6 Raheen


Senior Championship 1984
First Round
Ballycommon 0-9 0-4 Daingean
Quarter Final
N/A
Semi Final
N/A

Final
Gracefield 1-10 0-8 Edenderry


Senior Championship 1983
First Round
Tullamore 1-6 0-9 Daingean
Replay
Tullamore 1-9 1-7 Daingean
Quarter Final
N/A
Semi Final
N/A

Final
Walsh Island beat Ferbane


Senior Championship 1982
First Round
Rhode 1-10 1-10 Daingean
Replay
Rhode beat Daingean

Quarter Final
N/A
Semi Final
N/A

Final
Walsh Island 0-11 0-9 Rhode


Senior Championship 1981
Group Stage
Clara 1-5 1-5 Daingean
Ferbane beat Daingean
St. Carthages drew with Daingean
St. Rynaghs 0-3 0-1 Daingean
Quarter Final
N/A
Semi Final
N/A

Final
Walsh Island beat Clara


Senior Championship 1980
Group Stage
Daingean 1-10 0-6 St. Carthages
Rhode 3-6 0-10 Daingean
Daingean 2-8 0-7 Gracefield
Quarter Final
N/A
Semi Final
N/A

Final
Walsh Island beat Ferbane


Senior Championship 1979
Group Stage
Rhode 0-11 0-11 Daingean
Bracknagh 1-11 1-10 Daingean
Daingean 1-10 1-5 Na Piarsaigh
Tullamore 2-12 0-6 Daingean
Quarter Final
N/A
Semi Final
N/A

Final
Walsh Island 0-10 0-8 Rhode